Studies show that Slovakia has a much larger number of anti-Western actors communicating about the country's defence compared to other CEE countries (NATO StratCom COE, 2022). Moreover, the state remains more vulnerable to influence and pro-Russian propaganda, which is reflected in the long-term positive perception of Russia among Slovaks (Globsec Trends, 2022). Harmful content has been systematically infiltrating the Slovak information space for years, which is why this project primarily aims to be an important source of communication outputs, to act as a credible source for the general public and to advocate for the country's pro-European and pro-Atlantic orientation within the stakeholder network.


Štúdie ukazujú, že Slovensko má v porovnaní s ostatnými krajinami strednej a východnej Európy oveľa väčší počet protizápadných aktérov, ktorý komunikujú o obrane krajiny (NATO StratCom COE, 2022). Štát navyše zostáva zraniteľnejším voči ovplyvňovaniu a proruskej propagande, čo sa odzrkadľuje aj v dlhodobo pozitívnom vnímaní Ruska medzi Slovákmi (Globsec Trends, 2022). Škodlivý obsah už roky systematicky preniká do slovenského informačného priestoru, a preto si aj tento projekt kladie za hlavný cieľ byť dôležitým zdrojom komunikačných výstupov, pôsobiť ako dôveryhodný zdroj pre širokú verejnosť a obhajovať proeurópsku a proatlantickú orientáciu krajiny v rámci siete zainteresovaných strán. Projekt nebude len reaktívne odhaľovať dezinformácie súvisiace s obranou Slovenska, EÚ a transatlantického priestoru a úlohami demokratického sveta pri vojne na Ukrajine, ale bude využívať koncept pre-bunkingu: poskytovanie presných informácií v dostupnej forme, ktorá pomáha čitateľom odhaliť dezinformácie.

Aj preto sú špecifickými cieľmi projektu:

  • Podporiť verejnú debatu o existenčnej potrebe Slovenska patriť do transatlantických a európskych štruktúr (aj po parlamentných voľbách v septembri)
  • Prezentovať kapacity a možnosti slovenského obranného priemyslu zainteresovaným stakeholderom aj širšej verejnosti v kontexte najnovších iniciatív EÚ (napr. o dodávkach munície a spoločných obstarávaniach v rámci bloku) a NATO (napr. v rámci tzv. Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny)
  • Monitorovať zapojenie najnovších trendov, technológií, aj ďalších ESG faktorov (ochrana životného prostredia, spoločensky zodpovedné správanie a etické a transparentné riadenie), vrátane zelených obranných technológií, či zapojenia žien v obrane v slovenských podmienkach
  • Priniesť tému potreby budovania obranných a vojenských kapacít a spôsobilostí, ako aj nutnosti udržiavania techniky a vojenských zásob v obranyschopnom stave aj medzi mladšie publikum na sociálnych sieťach (najmä Instagramu a Facebooku)

Projekt je realizovaný v období od mája do decembra 2023.

Projekt Green and Innovative Agriculture for Europe